+ Více novinek

Grafická poradna

http://howrse.jecool.net/gallery/av_grafika3.png

Poradnu najdte i na FACEBOOKU.

Jelikož se nám občas stává, že se přispěvatelé našeho grafického webu ptají, co měli/mají na zaslané grafice špatně, rozhodli jsme se založit tuto malou poradnu. V tomto příspěvku budeme postupně publikovat nejčastější chyby a také tipy, jak Vaše díla zlepšit. Většina se bude týkat prezentací, ale principy lze využít v tvorbě jakékoliv grafiky.

 

Pokud se chcete zeptat na konkrétní věc či si nechat zkritizovat dílo, stačí napsat komentář pod tento příspěvek a přiložit odkaz na danou grafiku.

 

 

Nejčastější chyby:
 • přeplácanost vs. obyčejnost
 • špatně sladěné barvy
 • špatná kvalita obrázku
 • nečitelnost
 • příliš velké/malé nadpisy + použité písmo
 • umístění copyrightu (kolize s jinými prvky)
 • rozložení boxů - příliš volného místa
 • výrazné rámečky a stínování
 • špatný ořez/prolnutí obrázku

 

Tipy, jak se tomu vyhnout:
 • Mezi vkusně vybranými prvky a přeplácaností je tenká hranice. Ano, použití více obrázků a jejich správné zakomponování může Vaše dílo oživit, ale vždy platí jedno pravidlo - pouze jeden prvek smí být výrazný. Co to znamená v praxi? Pokud se bavíme o prezentacích, figurují nám zde nejméně 3 proměnné - hlavní obrázek/nadpis, boxy a nadpisky boxů. Toto jsou 3 prvky, se kterými se setkáte u většiny prezentací. Teď si představete, že před sebou máte prezentaci, jejíž záhlaví tvoří 3 prolnuté obrázky, citát a nadpis Vítejte. Už to samo o sobě bude nejspíše přeplácané, ale pokračujeme dál - tělo prezentace má 4 boxy překryté proužkovaným vzorkem a každý box má nadpisek nějakou pěkně křiklavou barvou. Tomu se vážení říká přeplácanost, takto zkombinované prvky prostě nefungují. A proč to nefunguje? Protože pravidlo zní - pouze jeden prvek smí být výrazný. Rozebereme si to ještě podrobněji. Záhlaví - již na začátku jsem zmínila, že vhodně zakomponované obrázky se někdy mohou vyplatit. V našem případě ale obrázky soupeří ještě s nadpisem a citátem. Zde je zakopaný pes. Pokud chcete použít více obrázků, je třeba něco jiného ubrat. To platí i v širším měřítku - jestliže tedy máme výrazné záhlaví, je dobré zbytek prezentace zjednodušit. Žádné křiklavé nadpisky a proužkované boxy. Chce to možná trochu cviku, ale pokud se nad svým dílem zamyslíte dříve, než jej začnete bezhlavě tvořit, postoupíte o krok dál k úspěchu.
 • Slova obyčejnost a jednoduchost mohou někomu znít stejně, ale je tu jeden rozdíl. Pod označením jednoduchá prezentace si vybavím prezentaci se záhlavím/obrázkem a jedním boxem. Je ale tato prezentace obyčejná? To záleží na dovednostech autora - zda dokázal vybrat takový obrázek, který strhne dostatek pozornosti, zda jsou barvy vhodně zvolené a sladěné a zda je box prezentace jen prostý obdélník (čtverec, kolečko atd.), nebo má i nějaké efekty (lehký přechod a stín, průhlednost apod.). To jsou pro někoho maličkosti a pod heslem "V jednoduchosti je krása" si představí obyčejnost. Pro mě to je právě ten jeden rozdíl. (Pozn.: Při hodnocení grafiky někdy používáme spojení "příliš jednoduché" - v podstatě je to pro nás ale slušný způsob, jak autorovi sdělit, že je jeho dílo obyčejné :).)
 • Barvy jsou jedním ze stavebních kamenů celého díla. Teorii barev jsme věnovali celý jeden článek z kurzu, přesto se stále setkáváme s hrůznými kombinacemi. Pokud si nejste výběrem barev jisti, nebojte se konzultovat s někým zkušenějším.
 • Nekvalitní obrázek může pokazit dojem z celé prezentace. Pokud se chystáte tvořit prezentaci, kde obrázek zabírá celou šířku záhlaví (zápatí), vybírejte jen z těch rozměrově větších. Není problém obrázek zmenšit, nikdy jej ale nezvětšujte - ztratí tím na kvalitě. Jestliže je Vámi vybraný obrázek malý, zkuste jej do prezentace zakomponovat jinak - třeba jako součást koláže s dalšími prvky (k tomuto se často používají PNG obrázky stažené z internetu - květiny, rámečky, špendlíky apod.).
 • Málo pozornosti je často věnováno nejen samotnému výběru písma a jeho vlastností, ale také oblasti, do které se bude psát. Nejčastěji jsou to na prezentacích samozřejmě boxy a mnozí z nás se nepozastaví nad tím, že např. různé vzorky a štětce na pozadí boxů značně snižují čitelnost textu. Stejně tak pokud máte v oblibě poloprůhledné boxy a jako pozadí celé prezentace máte nějaký "divoký" obrázek, štětce nebo vzorek, tak je třeba si uvědomit, že pokud je box příliš průhledný, bude ono vykukující pozadí působit rušivě. Pamatujte si, že pokud Vy sami máte problém text na pozadí Vašeho díla přečíst, tak je třeba čitelnost zvýšit (tedy např. přidat krytí boxů či naopak snížit viditelnost případného vzorku atd.). Ne každý má totiž stejně nastavený monitor/obrazovku a co se Vám zdá na hraně, může být pro ostatní již nečitelné. Taktéž je samozřejmě důležité vhodně zvolit barvu a velikost písma. Použití bílého písma na světle šedém pozadí není zrovna dobrý nápad ;). Nezapomeňte taky na to, že ne všechna písma podporují českou diakritiku. Pokud máte v prezentaci gramatickou chybu (tedy Vám tam např. chybí háček), nepůsobí to dobře.
 • Velikost nápisů a nadpisků je taktéž důležitá. V tomto případě jsem zastáncem zlaté střední cesty - ani malé, ani velké. Samozřejmě pokud máte v prezentaci nadpis i nadpisky, tak by to mělo být nějakým způsobem odstupňované - tzn. nadpis by měl být větší než nadpisky. Stejně tak je zvykem, že copyright je ne příliš výrazný - tedy ne moc velký a barva písma by neměla být křiklavá. Je celkem jedno, jestli jej umístíte dole či nahoře, ale dávejte si pozor, aby Vám nezasahoval do jiných prvků (např. do boxů). Co je moc velké a co je už titěrné záleží na vkusu každého z nás. Pokud váháte, nebojte se zeptat jiné osoby na její názor.
 • Nápadité rozložení boxů Vám může ozvláštnit celou prezentaci. Dejte si ale pozor na zarovnání prvků - boxy by měly mít (aspoň přibližně) stejný odstup jak od okrajů, tak sami od sebe. Taktéž vypadá lépe, pokud jsou jejich okraje na stejné úrovni (tzn. boxy mají stejnou výšku, menší boxy jsou případně zarovnány tak, aby se vlezli do výšky většího). Tomuto tématu jsme se věnovali i v kurzu (viz odkaz).

 


 

Další rady a tipy budeme postupně doplňovat.

Přidat komentář

Autor:

Text:

:) ;) B) :( ;( :P :D XD *yes* *no* :* :[ :-/ :O
Velké množství smajlíků či pouze smajlíky do komentářů nepatří!

Opište tento text: CAPTCHA

Komentáře

2288)  Coffee  [22. 02. 2018 | 09:25]

Ahojky.
Mohl by mi někdo poradit, jak mohu text ohnout? Tedy třeba dát okolo png obrázku?
Dívala jsem se na návody na internetu, ale tam to je tak složitý, že nevím co a jak.
Jinak to chci vědět jak na to v Photo filtre 7.
Děkuji předem za rady.

2287)  HORSES78  [07. 01. 2018 | 19:34]

Čauky,
v poslední době jsem se začala víc zajímat o grafiku. Bohužel nemám Photoshop a tak se ptám, jestli bych mohla udělat prezentaci v programu COREL DRAW nebo v MALOVÁNÍ 3D.
pokud někdo zná odpověď, napiš te mi, prosím, na howrse na SZ, sem moc nechodím.
P.S.: na howrse se jmenuju taktéž HORSES78.

2286)  Ruminia  [29. 11. 2017 | 15:34]

Ahoj, mám problém s prezentacemi,jde konkrétně o písmo, můj počítač nemá žadné extra pěkné písmo, nebo ho prostě dělá norlmání, už nevím co s tím mám dělat, nějaká rada :[ ?

2285)  Vamiko  [15. 10. 2017 | 16:27]

FOXGIRL: Přenádherná prezentace, jediné, co mohu vytknout je to, že je to dosti ponuré... Ale každý to má jinak, pokud se ti to líbí, brát ti to nebudu :).

REXDARK: Tvoje prezentace na mne velmi zapůsobila, je originální. Jenom bych nedávala "With", ale "with" a přijde mi, že spodek prezentace je lehce rozmázlý, ale možná mám špinavý počítač xD. Průhlednost řešit nebudu, protože se podle mne to žluté pozadí hodí :D. *A možná je to naschvál.*

MIDDLE-EARTH: Promiň, ale tvá prezentace se mi moc nelíbí... Kazí ji to "logo" Deviantartu, pravý obrázek je rozmazaný a celkově na mne působí tak odbytě. Ale velmi oceňuji hodící se hezký font písma a sladění prezentace :).

Doufám, že jsem vám mými názory pomohla. Hodně štěstí s grafičením :).

2284)  Vamiko  [15. 10. 2017 | 16:15]

FOXGIRL: Tvá prezentace mě naprosto uchvátila... Jediné, co můžu vytknout je to, že mi tam chybí barvy, je to na mne ponuré. Ale každý to má jinak, jestli se ti to takhle líbí, brát ti to nebudu :).

Hodně štěstí s dalším vyráběním grafiky!

2283)  bobek  [22. 07. 2017 | 11:28]

Nechci nic kritizovat, dle mého názoru každý autor má svoji fantazii a my nemáme právo mu to vyčítat. Udělal si to tak jak se mu to líbí a proto, každá prezentace je nádherná a něčím vyjimečná. Ale ráda bych se zeptala, co se stalo se Zaara..... Na howrse nebyla nejméně 2 roky.
Díky za odpověď:-/

2282)  *Elfka*  [23. 04. 2017 | 17:45]

Cal^^ : Každý někdy nějak začínal. Pro začátek ti doporučím program RWP - RealWord Paint. Tento program je skvělý pro začátečníky i pokročilé, jednoduchý, česky zdarma, lze ho stáhnout na stahuj.centrum.cz. Přídávám se k Foxgirl že je třeba dbát na zarovnání boxů, nezarovnané působí škaredě. Návody jak tvořit jsou nejen zde, ale i na youtube a podle nich se dá lecčemu naučit. Písma si stáhni na dafont.com nebo ceskefonty.cz, je to lepší, věř nám ;)

2281)  kuklicka1  [26. 02. 2017 | 11:38]

Cal^^-1. malování není grafický program. 2. Moc moc prosím, stahni si nějaké fonty. 3. Téměř u všech máš špatně zarovnané boxy. Prosti si najdi návody, máš je i tady na stránce a zkoušej to podle nich. A taky ti snad konečně dojde, že v malování toho moc nevytvoříš...

2280)  Cal^^  [16. 02. 2017 | 14:07]

Přidávám ještě jednu prezentaci, která je asi nejlepší kterou jsem dělala...
http://jyxo.info/uploads/44/448c230c080fb91064367b3225c03bdf47558c39.png


Pro zvědavé je poklad Printscreen mého profilu, akorát něco odstraněno, změna barvy, nadpisků... Také jsem pomocí "fotek" udělala lepší jas, atd.
Cca mi to trvalo 45 minut, písmo Mistral...

2279)  Cal^^  [12. 02. 2017 | 11:05]

Tak, co na to říkáte?:
Silnice: http://jyxo.info/uploads/FA/fac8348dddf24333e0877804e8a6968fed5725b0.png
Buldočci (pro patulka.al, není volně k použití: http://jyxo.info/uploads/D4/d4b638273d0454ae53c78174f603f4490731d926.png
Běh divokého koně: http://jyxo.info/uploads/B8/b83f20ad6a157b2ef2a0dcc09a5c148092db0e54.png
Běh divokého koně 2:http://jyxo.info/uploads/43/43028f769fc70b0768fe395267234d9e2b68b8e0.png

Vše děláno v malování, některé prezentace ještě dotvořím (větší jas, sytost...) přes fotky...

2278)  Cal^^  [11. 02. 2017 | 20:15]

Ahoj, bojím se to tu ukázat, abych si neudělala ostudu, ale OK... Dám to sem:
http://jyxo.info/uploads/1D/1d9cba88667acd933fefde30d278b0b7ef3e5add.png

Program: prach obyčejné: Malování
Čas: nemám ponětí, nějakých 20 minut
Co: prezentace volně k použití na osobní profil... Kdyby přece jen o ni měl někdo zájem, může napsat a já mu ji i nakóduji...

2277)  nováček  [06. 02. 2017 | 16:33]

mohl by jsem si vytvorit i vlastní stampy anebo cokoliv jiného?

2276)  Samínek  [03. 12. 2016 | 20:21]

Curly horse : na první prezentace nejsou špatné , ale jistě víš , že se máš toho ještě hodně učit , ale určitě pokračuj a zlepšuj se ;) :)

2275)  Curly horse  [02. 12. 2016 | 06:52]

Takže,moje první uplácané prezkyJesli bude mít kladné hodnocení ráda je nakóduji.
http://www.imagehosting.cz/images/1480536982.jpg
http://www.imagehosting.cz/images/1480448291.jpg
http://www.imagehosting.cz/images/1480449194.jpg

Pokud se Vám zalíbili,napište mi na Howrse(Curly horse).
Můžete mě i podporovat buttonkem
http://www.imagehosting.cz/images/1480274821.jpg nebo
http://www.imagehosting.cz/images/148027tdt.jpg

(Obrázky na prezentaci jsou z internetu,buttonky též-pokud se jedná za již vyrobené buttonku,opravdu nekopíruji!)

2274)  kuklicka1  [23. 11. 2016 | 19:09]

Kláríkkoník a kchpepinka-přečtěte si příspěvek o grafice na přání... Myslím, že odpověď nepotřebujete ;)

1 2 3 4 5 ... 153   »