- Pro Vaše dotazy ohledně grafiky je tu Grafická poradna.
- Žádost o práva
- Seznam přispěvatelů
- Rozhodnutí o zaslané grafice (zasílání uzavřeno)
- Ve spojitosti s uzavřením zasílání grafiky taktéž plánujeme revizi webu - grafika již publikovaná bude přebrána a promazána. Omlouváme se těm, kterých se to dotkne, ale web začíná být nepřehledný.
- Návštěvou našeho webu souhlasíte s pravidly!
- Starší prezentace opět v popředí? Proč tomu tak je se dočtete ZDE!
- Videli ste grafiku z nášho webu niekde skopírovanú bez zdroja? Dajte nám o tom vedieť.
Grafika
Kurz grafiky a kódování
Grafická poradna
Poradnu najdte i na FACEBOOKU.
Jelikož se nám občas stává, že se přispěvatelé našeho grafického webu ptají, co měli/mají na zaslané grafice špatně, rozhodli jsme se založit tuto malou poradnu. V tomto příspěvku budeme postupně publikovat nejčastější chyby a také tipy, jak Vaše díla zlepšit. Většina se bude týkat prezentací, ale principy lze využít v tvorbě jakékoliv grafiky.
Pokud se chcete zeptat na konkrétní věc či si nechat zkritizovat dílo, stačí napsat komentář pod tento příspěvek a přiložit odkaz na danou grafiku.
Nejčastější chyby:
- přeplácanost vs. obyčejnost
- špatně sladěné barvy
- špatná kvalita obrázku
- nečitelnost
- příliš velké/malé nadpisy + použité písmo
- umístění copyrightu (kolize s jinými prvky)
- rozložení boxů - příliš volného místa
- výrazné rámečky a stínování
- špatný ořez/prolnutí obrázku
Tipy, jak se tomu vyhnout:
- Mezi vkusně vybranými prvky a přeplácaností je tenká hranice. Ano, použití více obrázků a jejich správné zakomponování může Vaše dílo oživit, ale vždy platí jedno pravidlo - pouze jeden prvek smí být výrazný. Co to znamená v praxi? Pokud se bavíme o prezentacích, figurují nám zde nejméně 3 proměnné - hlavní obrázek/nadpis, boxy a nadpisky boxů. Toto jsou 3 prvky, se kterými se setkáte u většiny prezentací. Teď si představete, že před sebou máte prezentaci, jejíž záhlaví tvoří 3 prolnuté obrázky, citát a nadpis Vítejte. Už to samo o sobě bude nejspíše přeplácané, ale pokračujeme dál - tělo prezentace má 4 boxy překryté proužkovaným vzorkem a každý box má nadpisek nějakou pěkně křiklavou barvou. Tomu se vážení říká přeplácanost, takto zkombinované prvky prostě nefungují. A proč to nefunguje? Protože pravidlo zní - pouze jeden prvek smí být výrazný. Rozebereme si to ještě podrobněji. Záhlaví - již na začátku jsem zmínila, že vhodně zakomponované obrázky se někdy mohou vyplatit. V našem případě ale obrázky soupeří ještě s nadpisem a citátem. Zde je zakopaný pes. Pokud chcete použít více obrázků, je třeba něco jiného ubrat. To platí i v širším měřítku - jestliže tedy máme výrazné záhlaví, je dobré zbytek prezentace zjednodušit. Žádné křiklavé nadpisky a proužkované boxy. Chce to možná trochu cviku, ale pokud se nad svým dílem zamyslíte dříve, než jej začnete bezhlavě tvořit, postoupíte o krok dál k úspěchu.
- Slova obyčejnost a jednoduchost mohou někomu znít stejně, ale je tu jeden rozdíl. Pod označením jednoduchá prezentace si vybavím prezentaci se záhlavím/obrázkem a jedním boxem. Je ale tato prezentace obyčejná? To záleží na dovednostech autora - zda dokázal vybrat takový obrázek, který strhne dostatek pozornosti, zda jsou barvy vhodně zvolené a sladěné a zda je box prezentace jen prostý obdélník (čtverec, kolečko atd.), nebo má i nějaké efekty (lehký přechod a stín, průhlednost apod.). To jsou pro někoho maličkosti a pod heslem "V jednoduchosti je krása" si představí obyčejnost. Pro mě to je právě ten jeden rozdíl. (Pozn.: Při hodnocení grafiky někdy používáme spojení "příliš jednoduché" - v podstatě je to pro nás ale slušný způsob, jak autorovi sdělit, že je jeho dílo obyčejné :).)
- Barvy jsou jedním ze stavebních kamenů celého díla. Teorii barev jsme věnovali celý jeden článek z kurzu, přesto se stále setkáváme s hrůznými kombinacemi. Pokud si nejste výběrem barev jisti, nebojte se konzultovat s někým zkušenějším.
- Nekvalitní obrázek může pokazit dojem z celé prezentace. Pokud se chystáte tvořit prezentaci, kde obrázek zabírá celou šířku záhlaví (zápatí), vybírejte jen z těch rozměrově větších. Není problém obrázek zmenšit, nikdy jej ale nezvětšujte - ztratí tím na kvalitě. Jestliže je Vámi vybraný obrázek malý, zkuste jej do prezentace zakomponovat jinak - třeba jako součást koláže s dalšími prvky (k tomuto se často používají PNG obrázky stažené z internetu - květiny, rámečky, špendlíky apod.).
- Málo pozornosti je často věnováno nejen samotnému výběru písma a jeho vlastností, ale také oblasti, do které se bude psát. Nejčastěji jsou to na prezentacích samozřejmě boxy a mnozí z nás se nepozastaví nad tím, že např. různé vzorky a štětce na pozadí boxů značně snižují čitelnost textu. Stejně tak pokud máte v oblibě poloprůhledné boxy a jako pozadí celé prezentace máte nějaký "divoký" obrázek, štětce nebo vzorek, tak je třeba si uvědomit, že pokud je box příliš průhledný, bude ono vykukující pozadí působit rušivě. Pamatujte si, že pokud Vy sami máte problém text na pozadí Vašeho díla přečíst, tak je třeba čitelnost zvýšit (tedy např. přidat krytí boxů či naopak snížit viditelnost případného vzorku atd.). Ne každý má totiž stejně nastavený monitor/obrazovku a co se Vám zdá na hraně, může být pro ostatní již nečitelné. Taktéž je samozřejmě důležité vhodně zvolit barvu a velikost písma. Použití bílého písma na světle šedém pozadí není zrovna dobrý nápad ;). Nezapomeňte taky na to, že ne všechna písma podporují českou diakritiku. Pokud máte v prezentaci gramatickou chybu (tedy Vám tam např. chybí háček), nepůsobí to dobře.
- Velikost nápisů a nadpisků je taktéž důležitá. V tomto případě jsem zastáncem zlaté střední cesty - ani malé, ani velké. Samozřejmě pokud máte v prezentaci nadpis i nadpisky, tak by to mělo být nějakým způsobem odstupňované - tzn. nadpis by měl být větší než nadpisky. Stejně tak je zvykem, že copyright je ne příliš výrazný - tedy ne moc velký a barva písma by neměla být křiklavá. Je celkem jedno, jestli jej umístíte dole či nahoře, ale dávejte si pozor, aby Vám nezasahoval do jiných prvků (např. do boxů). Co je moc velké a co je už titěrné záleží na vkusu každého z nás. Pokud váháte, nebojte se zeptat jiné osoby na její názor.
- Nápadité rozložení boxů Vám může ozvláštnit celou prezentaci. Dejte si ale pozor na zarovnání prvků - boxy by měly mít (aspoň přibližně) stejný odstup jak od okrajů, tak sami od sebe. Taktéž vypadá lépe, pokud jsou jejich okraje na stejné úrovni (tzn. boxy mají stejnou výšku, menší boxy jsou případně zarovnány tak, aby se vlezli do výšky většího). Tomuto tématu jsme se věnovali i v kurzu (viz odkaz).
Další rady a tipy budeme postupně doplňovat.
Přidat komentář
Komentáře
52) Ekesmmeres [18. 12. 2013 | 20:24]
Kobík : Děkuji za názor a kritiku Takže už jsem to trošku upravila http://jyxo.info/uploads/8D/8d05099597bd6045e139f92d3d6d42cb6435258b.png Prosím o další kritiku a názory
51) Hade-s [18. 12. 2013 | 19:52]
Cernapodkova: Jo, dělala jsem to v PF studio X...
Dobře pokusím se to nějak ještě upravit
děkuji
50) Podky [18. 12. 2013 | 19:07]
Hade-s: Je vcelku pěkná. Možná bych dala nějaký další efekt textu. Dál se koukni na ty vínové obdélníky - ten první tam má něco navíc a u toho zbytku mi tam nesedí ty bílé rohy. Pravděpodobně jsi to dělala v PhotoFiltre, co? Pokud ano, tak u něho jsou trochu problémy s tímhle efektem. Zkus to nějak vyplnit
49) Hade-s [18. 12. 2013 | 17:40]
Caw
Takže jsem se rozhodla podělit o jednu ze svých dalších "patlanin"
http://jyxo.info/uploads/74/7449feed4cc63dc08d833bb36389b400bc179053.png
Takže do mě! Veškerou kritiku snesu
Jen chci vědět jestli to tady má vůbec šanci
48) nikca2002 [17. 12. 2013 | 16:10]
díky
47) Malina [17. 12. 2013 | 16:09]
nikca2002: je spousta grafických programů, ale za sebe mohu říci, že RealWorldPaint(zdarma) nebo Photoshop(placený)jsou asi nejlepší volba Mal.
46) nikca2002 [17. 12. 2013 | 15:43]
Ahoj chtěla bych se zeptat v jakém programu se nejlépe dělá prezentace??
45) Zaara [16. 12. 2013 | 20:56]
kobík: Budu se opakovat - rámečky, stíny, písmo (obrys, barva)... Je taková holá, kdyby tam byly boxy, tak by to možná bylo lepší
44) Magginka [16. 12. 2013 | 20:04]
Ahoj
Zase otravuji
Zkritizujte mi prosím tuto prezku:
http://jyxo.info/uploads/D2/d27a313367c5481a511a5646d2dd4f8695f35189.png
Děkuji
43) Zaara [16. 12. 2013 | 18:09]
kobík: Není zač a to se tedy omlouvám
42) Magginka [16. 12. 2013 | 17:57]
Zaara: ale on je z internetu...
Jinak děkuji z akritiku
41) Zaara [16. 12. 2013 | 17:19]
kobík: Tak já taky přidám svoji trošku do mlýna . U té první - snaha se hodně cení, ale možná by vypadalo lépe, kdyby ten film byl stažený z internetu (dají se najít normálně PNGčka, co jsou více reálné). Určitě je super, že se snažíš tohle všechno dělat sama, ale nevím, nakolik je PF schopný a zda by šlo ten film ještě "vyšperkovat". Na dělání těchto drobných věcí je asi lepší PS .
Pak bych určitě ubrala rámečky a stíny (ne tolik výrazné, třeba zkusit jinou barvu atd. - opět nevím, jestli to v PF jde, ale ve výsledku to prostě kazí dojem stejně jako ty kulaté rohy ). Stejně tak písmo - ten obrys je moc "tvrdý", chtělo by to jinou barvu. Plus pozadí je holé .
Ta druhá je v tomto výrazně lepší, ale jak psala Mali, něco jí chybí . Tak jak máš ty boxy - takového stylu se drž .
40) Magginka [16. 12. 2013 | 16:39]
Cernapodkova: vím, mám ho na minimum, ale stejně je to moc velké a nelíbí se mi to....
Ale jsem ráda že tam jde alespoň to mazání (jak je na Rainbow dash)
39) Podky [16. 12. 2013 | 16:24]
kobík: Bohužel, PhotoFiltre opravdu umí pouze hodně kulaté, ale pomocí oválu (mám namysli výběr) jdou udělat i méně kulaté.
53) KoKino [19. 12. 2013 | 15:15]
http://jyxo.info/uploads/CE/ce8eb22d9417c1fe0118babc04312404a727899f.jpg
Hezké? Je i na mém profilu na Howrse. Jen bych chtěla slyšet Váš názor a případně kritiku a rady. Díky