+ Více novinek

Grafická poradna

http://howrse.jecool.net/gallery/av_grafika3.png

Poradnu najdte i na FACEBOOKU.

Jelikož se nám občas stává, že se přispěvatelé našeho grafického webu ptají, co měli/mají na zaslané grafice špatně, rozhodli jsme se založit tuto malou poradnu. V tomto příspěvku budeme postupně publikovat nejčastější chyby a také tipy, jak Vaše díla zlepšit. Většina se bude týkat prezentací, ale principy lze využít v tvorbě jakékoliv grafiky.

 

Pokud se chcete zeptat na konkrétní věc či si nechat zkritizovat dílo, stačí napsat komentář pod tento příspěvek a přiložit odkaz na danou grafiku.

 

 

Nejčastější chyby:
  • přeplácanost vs. obyčejnost
  • špatně sladěné barvy
  • špatná kvalita obrázku
  • nečitelnost
  • příliš velké/malé nadpisy + použité písmo
  • umístění copyrightu (kolize s jinými prvky)
  • rozložení boxů - příliš volného místa
  • výrazné rámečky a stínování
  • špatný ořez/prolnutí obrázku

 

Tipy, jak se tomu vyhnout:
  • Mezi vkusně vybranými prvky a přeplácaností je tenká hranice. Ano, použití více obrázků a jejich správné zakomponování může Vaše dílo oživit, ale vždy platí jedno pravidlo - pouze jeden prvek smí být výrazný. Co to znamená v praxi? Pokud se bavíme o prezentacích, figurují nám zde nejméně 3 proměnné - hlavní obrázek/nadpis, boxy a nadpisky boxů. Toto jsou 3 prvky, se kterými se setkáte u většiny prezentací. Teď si představete, že před sebou máte prezentaci, jejíž záhlaví tvoří 3 prolnuté obrázky, citát a nadpis Vítejte. Už to samo o sobě bude nejspíše přeplácané, ale pokračujeme dál - tělo prezentace má 4 boxy překryté proužkovaným vzorkem a každý box má nadpisek nějakou pěkně křiklavou barvou. Tomu se vážení říká přeplácanost, takto zkombinované prvky prostě nefungují. A proč to nefunguje? Protože pravidlo zní - pouze jeden prvek smí být výrazný. Rozebereme si to ještě podrobněji. Záhlaví - již na začátku jsem zmínila, že vhodně zakomponované obrázky se někdy mohou vyplatit. V našem případě ale obrázky soupeří ještě s nadpisem a citátem. Zde je zakopaný pes. Pokud chcete použít více obrázků, je třeba něco jiného ubrat. To platí i v širším měřítku - jestliže tedy máme výrazné záhlaví, je dobré zbytek prezentace zjednodušit. Žádné křiklavé nadpisky a proužkované boxy. Chce to možná trochu cviku, ale pokud se nad svým dílem zamyslíte dříve, než jej začnete bezhlavě tvořit, postoupíte o krok dál k úspěchu.
  • Slova obyčejnost a jednoduchost mohou někomu znít stejně, ale je tu jeden rozdíl. Pod označením jednoduchá prezentace si vybavím prezentaci se záhlavím/obrázkem a jedním boxem. Je ale tato prezentace obyčejná? To záleží na dovednostech autora - zda dokázal vybrat takový obrázek, který strhne dostatek pozornosti, zda jsou barvy vhodně zvolené a sladěné a zda je box prezentace jen prostý obdélník (čtverec, kolečko atd.), nebo má i nějaké efekty (lehký přechod a stín, průhlednost apod.). To jsou pro někoho maličkosti a pod heslem "V jednoduchosti je krása" si představí obyčejnost. Pro mě to je právě ten jeden rozdíl. (Pozn.: Při hodnocení grafiky někdy používáme spojení "příliš jednoduché" - v podstatě je to pro nás ale slušný způsob, jak autorovi sdělit, že je jeho dílo obyčejné :).)
  • Barvy jsou jedním ze stavebních kamenů celého díla. Teorii barev jsme věnovali celý jeden článek z kurzu, přesto se stále setkáváme s hrůznými kombinacemi. Pokud si nejste výběrem barev jisti, nebojte se konzultovat s někým zkušenějším.
  • Nekvalitní obrázek může pokazit dojem z celé prezentace. Pokud se chystáte tvořit prezentaci, kde obrázek zabírá celou šířku záhlaví (zápatí), vybírejte jen z těch rozměrově větších. Není problém obrázek zmenšit, nikdy jej ale nezvětšujte - ztratí tím na kvalitě. Jestliže je Vámi vybraný obrázek malý, zkuste jej do prezentace zakomponovat jinak - třeba jako součást koláže s dalšími prvky (k tomuto se často používají PNG obrázky stažené z internetu - květiny, rámečky, špendlíky apod.).
  • Málo pozornosti je často věnováno nejen samotnému výběru písma a jeho vlastností, ale také oblasti, do které se bude psát. Nejčastěji jsou to na prezentacích samozřejmě boxy a mnozí z nás se nepozastaví nad tím, že např. různé vzorky a štětce na pozadí boxů značně snižují čitelnost textu. Stejně tak pokud máte v oblibě poloprůhledné boxy a jako pozadí celé prezentace máte nějaký "divoký" obrázek, štětce nebo vzorek, tak je třeba si uvědomit, že pokud je box příliš průhledný, bude ono vykukující pozadí působit rušivě. Pamatujte si, že pokud Vy sami máte problém text na pozadí Vašeho díla přečíst, tak je třeba čitelnost zvýšit (tedy např. přidat krytí boxů či naopak snížit viditelnost případného vzorku atd.). Ne každý má totiž stejně nastavený monitor/obrazovku a co se Vám zdá na hraně, může být pro ostatní již nečitelné. Taktéž je samozřejmě důležité vhodně zvolit barvu a velikost písma. Použití bílého písma na světle šedém pozadí není zrovna dobrý nápad ;). Nezapomeňte taky na to, že ne všechna písma podporují českou diakritiku. Pokud máte v prezentaci gramatickou chybu (tedy Vám tam např. chybí háček), nepůsobí to dobře.
  • Velikost nápisů a nadpisků je taktéž důležitá. V tomto případě jsem zastáncem zlaté střední cesty - ani malé, ani velké. Samozřejmě pokud máte v prezentaci nadpis i nadpisky, tak by to mělo být nějakým způsobem odstupňované - tzn. nadpis by měl být větší než nadpisky. Stejně tak je zvykem, že copyright je ne příliš výrazný - tedy ne moc velký a barva písma by neměla být křiklavá. Je celkem jedno, jestli jej umístíte dole či nahoře, ale dávejte si pozor, aby Vám nezasahoval do jiných prvků (např. do boxů). Co je moc velké a co je už titěrné záleží na vkusu každého z nás. Pokud váháte, nebojte se zeptat jiné osoby na její názor.
  • Nápadité rozložení boxů Vám může ozvláštnit celou prezentaci. Dejte si ale pozor na zarovnání prvků - boxy by měly mít (aspoň přibližně) stejný odstup jak od okrajů, tak sami od sebe. Taktéž vypadá lépe, pokud jsou jejich okraje na stejné úrovni (tzn. boxy mají stejnou výšku, menší boxy jsou případně zarovnány tak, aby se vlezli do výšky většího). Tomuto tématu jsme se věnovali i v kurzu (viz odkaz).

 


 

Další rady a tipy budeme postupně doplňovat.

Přidat komentář

Autor:

Text:

:) ;) B) :( ;( :P :D XD *yes* *no* :* :[ :-/ :O
Velké množství smajlíků či pouze smajlíky do komentářů nepatří!

Opište tento text: CAPTCHA

Komentáře

1643)  Sabeth  [27. 11. 2014 | 16:07]

Sabethkobík - úžasná. Kéž bych to uměla tak jako ty.:)

1642)  Naillinka  [27. 11. 2014 | 15:56]

NaillaZas a zas... takže dnes som sa zas naučila nové veci pozrite :P

http://oi60.tinypic.com/20zwei0.jpg

1641)  Naillinka  [26. 11. 2014 | 15:24]

Naillaahojte babi konečne niečo s čím som aspoň spokojná.Ale nebojte bude aj lepšie. Prosím ohodnoťte :D

http://oi59.tinypic.com/2ym66gl.jpg

1640)  Magginka  [25. 11. 2014 | 19:47]

kobikCo jí říkáte? :) http://jyxo.info/uploads/80/8011430c57f962c424fbf82614185a284c115930.png

1639)  Magginka  [24. 11. 2014 | 20:22]

kobikTheGril: až na tu okousanou mašličku je nádherná, můžu se jít zahrabat :D

1638)  Cecik  [24. 11. 2014 | 19:31]

CecikTheGirl ~ Opravdu se ti moc povedla! Je krásná, možná jenom se mi (asi) zdá že ta mašle je trochu okousaná a boxíky malé :) Ale jinak opravdu nádherná! :) Nikolka600 ~ to vůbec není pravda, když se to naučíš jdou tam udělat jednoduché prezentace ..

1637)  TheGirl  [24. 11. 2014 | 17:36]

TheGirlAhojte, snad poprvé jsem si opravdu graficky promyslela prezentaci, tu je:
http://jyxo.info/uploads/1A/1a957d7a66df6fd11d5496029abc4b5566b36526.png
Co říkáte?

Jinak se vyjádřím ke grafickým začátkům. Já sama jsem se grafice začala věnovat až v 7. třídě, kdy už jsme měli programy Malování a FastStone("rámečkový program") probrané. Takže jsem základy znala. Pak jsem si stáhla základní Photofiltre a s návody odsud jsem začala plácat. Pak jsem se prokousala k RWP. Odteď jsem tam a nemyslím si, že bych na tom byla nejhůř. Každopádně si myslím, že nejlepší je, najít a seznámit se se všemi funkcemi osobně, ne díky návodům :)

1636)  Magginka  [24. 11. 2014 | 16:39]

kobikNikolka: proboha! každý si ve PhotoScape může dělat co chce, nemusí se tam jenom upravovat fotky a dělat měnící avatary -.-
1 prezka-ždáný přechod z obrázku do okýnka, uřízlý stín.... :/
2 prezka-chtělo by to nějaké efekty a když dáváš velká písmena, tak je dávej všude....+proč jsou některé obrázky uřízlé?
Můžu se zrptat
1) jak dlouho ti tak trvá udělat prezentaci?
2) proč píšeš 3 příspěvky a ne všechno do jednoho?

1635)  Nikolka600  [24. 11. 2014 | 10:53]

Nikolka600Cecik: V Photoscape se dělají pouze měnící se avatary a upravují se tam fotky...

1634)  Nikolka600  [24. 11. 2014 | 10:48]

Nikolka600Mám tu 2 nové vánoční prezentace! Tak co?
http://oi60.tinypic.com/2aeuh42.jpg

http://oi59.tinypic.com/2nlfgbd.jpg

1633)  Nikolka600  [24. 11. 2014 | 10:46]

Nikolka600Já tam začala. Protože sem nevěděla v tu ránu že existují programy -.- xD

1632)  Magginka  [23. 11. 2014 | 21:23]

kobikNinusqa: krásná :)

1631)  Ninusqa010309  [23. 11. 2014 | 20:25]

Ninusqa010309Čo myslíte? :) [to okienko je na gif - prezka všeobecne vyzerá lepšie, keď je vyplnená, tak poprípade mrknite na môj profil na SK ;) ]

http://theswedishheart.weebly.com/uploads/3/8/6/3/38633867/2936510_orig.png

1630)  Cecik  [23. 11. 2014 | 19:39]

CecikNikolka600 ~ Souhlasím s Meggie, každý začíná jak chce .. A navíc malování nedoporučuji, je tam málo funkcí, takže se ani nic nenaučíš. Rozhodně ti nedoporučuji Photoshop, protože bys byla zmatená. Já začínala v PhotoScape, podle mě dobrý pro začátečníky (stejně tak i photofiltre), potom přešla na photofiltre studio x a nakonec RealWorld Paint. Zabere to dost času než se zdola "vyšvihneš" nahoru ;) Hodně štěstí ;)

1629)  Magginka  [23. 11. 2014 | 18:25]

kobikNIkolka600. a na co jí je malování? A všechny verze PhotoFiltru? Já začínala v obyč PhotoFiltru, pak měla Studio X a pak Real World paint, žádné malování ani photoscape a taky jsem živá
A mimochodem ono než začneš každému psát kilometrový popisek, zaměř se na sebe, občas by to chtělo

«   1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 153   »