- Pro Vaše dotazy ohledně grafiky je tu Grafická poradna.
- Žádost o práva
- Seznam přispěvatelů
- Rozhodnutí o zaslané grafice (zasílání uzavřeno)
- Ve spojitosti s uzavřením zasílání grafiky taktéž plánujeme revizi webu - grafika již publikovaná bude přebrána a promazána. Omlouváme se těm, kterých se to dotkne, ale web začíná být nepřehledný.
- Návštěvou našeho webu souhlasíte s pravidly!
- Starší prezentace opět v popředí? Proč tomu tak je se dočtete ZDE!
- Videli ste grafiku z nášho webu niekde skopírovanú bez zdroja? Dajte nám o tom vedieť.
Grafika
Kurz grafiky a kódování
Jak přidat obsah
Mějte prosím na paměti, že nepodporujeme kopírování cizích děl! Taktéž prosím nepoužívejte imagehosting.cz (sk)! I když dáte název těžce zaměnitelný, pořád tu ta možnost přepsání je. |
Co vás asi nejvíce bude zajímat je, jak správně napsat a přidat článek. Je to velmi jednoduché, jen je třeba dodržet pár zásad. Po přihlášení do administrace uvidíte v levém sloupečku sekci Obsah - jsou zde položky Přidat obsah a Můj obsah, do kterých máte přístup. Do dalších sekcí nemáte přístup, je to nutné opatření, aby se nestalo, že omylem něco důležitého smažete apod. :).
Pro přidání článku klikněte na Přidat obsah. Je důležité samozřejmě uvést název článku, zařadit jej do příslušné sekce (rubriky) a vygenerovat jeho link (stačí zmáčnout tlačítko, link se vygeneruje sám). Klíčová slova udávat nemusíte, ale pokud chcete, aby byl váš článek lépe vyhledatelný, zadejte tam několik slov, které váš článek vystihují (slova či slovní spojení oddělte čárkou - např. moje klíčová slova pro tento článek jsou administrace, admin, jak přidat obsah). Z vlastností zaškrtněte Standartní článek a Grafika ke schválení. Ostatní vlastnosti - Článek je hotov, Článek je schválen a Hned publikovat - nezatrhávejte (ono Vám to stejně nepůjde ;) ). Upravit článek pak kdykoliv můžete v sekci Můj obsah. Prosíme, abyste si sekci Můj obsah pravidelně kontrolovali. Může se stát, že budete mít v článku něco špatně - v tomto případě to bude napsáno velkými písmeny za názvem Vašeho článku. Tak je zajištěna komunikace mezi Vámi a adminy. Můžete nám samozřejmě kdykoliv napsat na Howrse či mailu, ale takto je to podstatně rychlejší ;).
Perex se ve většině případů nepoužívá - viz dále šablony článků.
POZN.: Obrázek v perexu má již předem nastavený styl - zarovnání vpravo, rámeček a šířku max. 120px. Pokud je obrázek menší, tak se nic nestane, pokud je na šířku větší jak 120px, tak se automaticky zmenší (a jeho výška se přizpůsobí).
Rozcestník grafiky autora
Seznam grafiky autora se vkládá ručně do jednoho článku. Titulek článku je přezdívka autora, rubrika Autoři, perex obrázek avatar autora (nepovinné, stejně tak perex text nemusí být). Do textu se pak vkládájí odkazy na grafiku - vždy členěno pomocí nadpisů H5, viz např. shrnutí Zaary. Odkaz na toto shrnutí (článek) se pak vloží do Abecedního seznamu autorů. Za správnost svého shrnutí si zodpovídáte sami! Kontrolujte si jej tedy prosím ;).
Pozn.: Pokud budete publikovat nové shrnutí autora, napište to prosím některé z adminek.
Přepisovací prezentace
Každá prezentace se vkládá do vlastního článku - titulek článku je název prezentace, rubrika dle typu prezentace (na profil, do JC, pro chov atd.). Do perex obrázku se vloží malý náhled/avatar, text perexu se nevyplňuje. Do textu článku pak patří náhled pozadí prezentace a HTML kód, případně další specifikace pravidel - dle šablony níže (šablona je v HTML). Pro úpravu článku v HTML stačí zmáčknout příslušné tlačítko. Jelikož je šablona v HTML, je NUTNÉ ji do článku vložit v HTML režimu!
Návod pro přidání prezentace v HTML režimu
Chtěly bychom Vás taky upozornit, že přepisovací prezentace nakódované Kódátorem schvalujeme pouze v případě, že dodržujete i pravidla daná pro Kódátor - tedy nemažete copyright. Z kódu je jasně poznat, kdo si jej psal sám a kdo si jej vygeneroval.
Mixovací prezentace
Mixovací prezentace se vkládájí jako klasické přepisovací prezentace - do samostatného článku pomocí HTML šablony. Jediná věc navíc, kterou je třeba udělat, je vytvoření článku s doplňky (do rubriky Doplňky). Pro ten není pevně stanovena šablona, ale měl by vypadat přibližně takto.
Nenakódované prezentace
Nenakódované prezentace se vkládájí do samostatného článku. Šablona je následující:
- přezdívka autora jako nadpis H4,
- tabulka o 4 sloupcích a x řádcích.
Do buněk tabulky se pak vkládá zmenšený náhled prezentace (ideálně šířka max. 120px), tento náhled odkazuje na prezentaci v celé velikosti. Admin následně článek zkontroluje/schválí a prezentace přidá do hlavního článku.
Avatary, buttonky, známky, kurzory
Avatary (buttonky, stamps, kurzory) se vkládájí do samostatného článku. Šablona je následující:
- přezdívka autora jako nadpis H4,
- tabulka o 4 sloupcích a x řádcích (v případě stamps, buttonků a kurzorů může mít tabulka až 9 sloupců).
Do buněk tabulky se vloží avatar (buttonek/stamps/kurzor). Admin následně článek zkontroluje/schválí a avatary (buttonky, stamps, kurzory) přidá do hlavního článku.
Nadpisky a oddělovače
Nadpisky a oddělovače se publikují vždy do vlastního článku (do rubriky Nadpisky/Oddělovače), zde není žádná předepsaná šablona, stačí pouze obrázky vložit do článku.
Úprava článku
Prosíme, abyste dodržovali šablony popsané výše, některé možnosti úpravy článku jsou zde uvedeny "navíc".
Možností je při úpravě článku spousta, rozebereme si ty užitečné:
- tučné písmo, kurzíva, podtrženo, přeškrtnuto - aneb tučně, kurzíva, podtrženo, přeškrtnuto - k tomu se snad není třeba více vyjadřovat
- zarovnání textu - vlevo, na střed, vpravo a do bloku, doporučuji používat zarovnání do bloku
- formát - nebo někdy také Odstavec, pod touto volbou se skrývají nadpisy - pro Vás je hlavní Nadpis 4
- vyjmout - tlačítko slouží k vyjmutí určité části textu (pro následné vložení třeba do jiného článku), vyjmutý text se z daného článku smaže
- kopírovat - kopírování textu
- vložit/vložit prostý text/vložit z Wordu - Vložit nemusí fungovat všem, ale je to klasické Ctrl+V, tlačítko Vložit prostý text je dobré k tomu, když vkládáte text zkopírovaný z jiných stránek (a daný text již má určité formátování - barvu, pozadí atd.), Vložit z Wordu - jak už název napovídá, slouží pro vložení textu zkopírovaného z programu MS Word
- hledat/nahradit - tuto funkci zřejmě většina z Vás nevyužije, ale pro jistotu - slouží pro hledání v textu/článku, případně pro nahrazení hledaného slova za jiné
- seznamy - odrážkový a číslovaný seznam
- odsazení textu - posune text o kousek doprava/doleva (pozn. doleva lze pouze pokud jste text předtím již posunuli doprava)
- krok zpět/vpřed - velmi užitečná tlačítka, jejich funkce je asi jasná
- odkaz - Vložit/upravit odkaz, Zrušit odkaz - první tlačítko slouží pro vložení odkazu - označíte si text/obrázek, kterému chcete dát odkaz, kliknete na tlačítko Vložit odkaz a vyplníte URL odkazu, zbytek nastavení není důležité; pro odebrání odkazu slouží druhé tlačítko
- obrázek - hojně využívané, pro vložení obrázku potřebujete jeho URL adresu - tzn. že jej prvně musíte nahrát někam na internet, viz "Jak a kam nahrát obrázky"; popis a titulek obrázku nejsou povinné, ale je dobré tato políčka vyplnit, pokud byste pak chtěli obrázek například zmenšit, můžete tak učinit v záložce Vzhled - ujistěte se, že máte zaškrtnutu volbu Zachovat proporce
- HTML - toto tlačítko slouží pro zobrazení HTML článku - důležité při vkládání přepisovacích prezentací. HTML šablonu, kterou naleznete výše, musíte vždy vložit pomocí tohoto tlačítka!
- tabulka - v pořadí zleva doprava tlačítka Vložit novou tabulku, Vlastnosti řádku, Vlastnosti buňky, Vložit řádek před, Vložit řádek za, Vymazat řádek, Vložit sloupec před, Vložit sloupec za, Vymazat sloupec, Rozdělit buňky, Sloučit buňky. Pro Vás je hlavní vložení tabulky, zbyte tlačítek nejspíš nevyužijete.
- vodorovná čára - slouží pro vložení čáry:
- vložit speciální znak - asi netřeba vysvětlovat, vloží speciální znak - např. ∞, ©, ξ
- vložit média - pomocí tohoto tlačítka můžete vkládat videa (např. z Youtube - stačí zkopírovat URL adresu videa a vložit ji do příslušného políčka)
- vložit pevnou mezeru - pevná neboli nezalomitelná mezera se používá před jednopísmennými spojkami a předložkami, které dle typografických pravidel nesmí zůstat na konci řádku samotné, proto se pomocí této speciální mezery připojí k následujícímu slovu, pevnou mezeru lze normálně vytvořit stisknutím Ctrl+Shift+mezerník, ale nejsem si jistá, zda to v administraci funguje, raději využívejte tlačítko
- na celou stránku - velmi užitečná funkce, přepne okno pro psaní textu na celou plochu prohlížeče - zpět se lze vrátit kliknutím na stejné tlačítko
Pokud budete mít nějaký problém, stačí napsat adminům.
Pro adminy
Rychlá navigace, kotva
Rychlá navigace je realizována pomocí tzv. kotvy. Kotva je v podstatě odkaz na určité místo v článku. Když si jako příklad vezmeme navigaci u avatarů - po kliknutí na jméno autora se automaticky přesunete v článku na jeho avatary. Tento způsob navigace je používán u veškeré grafiky kromě přepisovacích prezentací a u shrnutí grafiky jednotlivých autorů (viz např. moje shrnutí a odkaz na avatary).
Jak na to?
Nejprve je třeba kotvu umístit.
- způsob: Úprava HTML
Pro někoho je snadnější kotvu vkládat pomocí HTML. Jaký je tedy postup:
• zobrazíme si HTML článku
• najdeme místo, kam chceme kotvu umístit, tedy kam nás to má po kliknutí na odkaz vyhodit
• v našich článcích je tímto místem nejčastěji nadpis H4 se jménem autora, tedy řekněme < h4 >Zaara< /h4 >
• zde je třeba dovnitř HTML tagu (nejčastěji hned za značku) umístit id="NÁZEV_KOTVY"
• v mém příkladu by to bylo < h4 id="zaara" >Zaara< /h4 >
• tím máme umístěnu kotvu
- způsob: Tlačítko vložit kotvu
V administraci na to ovšem máme přímo tlačítko :).
• není třeba si zobrazovat HTML, normálně v článku klikneme na místo, kde chceme mít kotvu (tedy třeba hned před přezdívku autora)
• klikneme na tlačítko 'Vložit/upravit kotvu' a zadáme název
• na dané místo se nám umístí značka kotvy (v článku pak vidět nebude)
Jakmile máme kotvu umístěnu, můžeme na ni odkazovat. Klasicky využijeme tlačítko 'Vložit/upravit odkaz'. Je ale třeba dát si pozor na dvě věci:
- Odkazujeme na kotvu, která se nachází ve stejném článku.
• Pokud jsme kotvu vkládali přes HTML, do políčka URL adresa zadáme #NÁZEV_KOTVY (i s křížkem #).
• Pokud jsme vkládali pomocí tlačítka, můžeme svoji kotvu vybrat ze seznamu (políčko Kotva hned pod URL adresa).
- Odkazujeme na kotvu, která se nachází v jiném článku.
Zde je jedno, jakým způsobem jsme kotvu vkládali, vždy musíme zadat do políčka URL adresa úplný odkaz. V seznamu kotev se Vám zobrazují pouze kotvy umístěné ve stejném článku a pouze kotvy vložené přes tlačítko. Úplný odkaz je klasicky URL adresa článku + #kotva, tedy např. http://grafikahowrse.jecool.net/articles/avatary#avatary_zaara
Novinky
Pokud chcete přidat na web nějakou novinku tak, aby se zobrazovala v záhlaví, je třeba článek zařadit ho do rubriky Novinky a poté odkaz na něj ručně přidat do sloupce menu "Novinky" (Sekce&Sloupce » Sloupce » Novinky » Upravit » Nová odrážka).